ASTROLOJİ       UYGULAMALARI

Güneş Dönüşü Horoskopu 

Ay Dönüşü Horoskopu

Eşcinsellik Analizi

Alkol Bağımlılığı Analizi

Sabit Yıldızlar

 

MAGİ  ASTROLOJİSİ VE  CHİRON 

 

     Bir okurumdan geçenlerde bir İnternet sitesi ile  ilgili  mesaj aldım : " Türkiye'deki en verimli kalemlerden biri olarak, bilginize sunmak isteğim bir site var. Normal astroloji kalıplarını darmadağın eden bir kavram geliştirmişler. Bunu okur okumaz, derhal sizin 'Sabit yıldızların deklinasyonu bilinmeden hesap yapılamaz' benzeri görüşünüz aklıma geldi.  Loveroracle.com adresini inceleyip uygun bulursanız bu konuyu Astro Gündem sayfasında işlemeyi düşünür müsünüz ? "  (B.A.) diye yazıyor. 

     

     Astrolojide yeni bir kavram gelişmesi beni daima heyecanlandırır. Uygun zaman bulunca konuyu araştırdım. Şimdi, ortaya gerçekten ilginç olacak bir yazı çıkacak. Hem Batı astrolojisini, hem de Vedic astrolojisini anlamak ve gizemlerini görmek açısından okurlarımı ilgilendireceğini umuyorum.

 

     Aslında okurumun bahsettiği gibi yeni bir kavram konulmamış ortaya. Astroloji düşkünlerinin gökbilimi üzerindeki bilgilerini sınayan bir çalışma yapılmamış. Burada yeni sayılacak kavram, teknik yapısından fazla "CHİRON" gezegenine çizilen rolden kaynaklanıyor. Sitede asteroit için şunlar yazılmış : " 1 Kasım 1977 tarihinde Chiron* keşfedilene kadar aşk ve evlilik üzerinde etkili gezegenin hangisi olduğunda karar kılınamamıştı. Bu tarihten sonra yapılan araştırmalar bize Chiron'un evlilik, romantizm, aşk, para ve hamilelik gibi olayların temsilcisi ve yöneticisi olduğunu göstermiştir." Bu açıklamanın ardından gezegenin horoskopu etkileme kuralları açıklanmakta ve örnekler verilmektedir. Kurallara geçmeden önce sunulan teknik yapı üzerinde duracağız.

 

     HERKES  İKİ  FARKLI  HOROSKOPA  SAHİPTİR  !

 

     Adına " Magi Astrolojisi" denen teknikte herkesin iki ayrı horoskopu olduğu açıklanmaktadır. İbrani kaynaklarında Davut peygamberin haritasında yer alan ve altı gezegenin dizilişi ile "Davut Yıldızı" olarak bilinen altıgenden yola çıkılarak sistem gösterilmektedir. Buna göre gökyüzü bir daire şeklindedir ve 12 parçaya bölünmüştür. Her parça bir burcu temsil etmektedir. Dairenin ortasında yanlamasına çizilen "S" şekli ile gezegenlerin deklinasyon dizilişi belirtilmektedir. Aşağıda Davut Yıldızı gösterilmiştir.

 

     Davut Yıldızında yanlamasına görülen "S" eğrisi doğumdaki gezegenlerin deklinasyon yerleşimidir. İşte, bahsedilen ikinci harita budur ve yeni bir kavram değildir. İbrani kaynaklarında yer alan ve dört bin yıllık bir geçmişi olan horoskop tasarımına eklenen bir gezegen bilgisidir.

 

     Gezegenlerin burçlardaki yerleşimi bunların bir koordinat düzlemindeki mevkilerini verir. Oysa, bunların gök ekvatoruna göre kuzeyde veya güneyde yer alan mevkileri de vardır. İşte, bu kavrama "Deklinasyon" adı verilir. Denizcilikte mevki bulmakta yapılan işlemlerde iki koordinat sistemi kullanılır. Bu açıdan öncelikle denizcilerin bildiği bir sistemdir. Denizcilik alanında yazdığım kitaplarda bu hesaplarla ilgili bölümler bulunmaktadır.

 

     İki koordinat kavramını anlatmak için bir örnek verelim. 16 Ocak 2000 günü Güneş,  "25 Oğlak 53" burç yerleşimine sahipti. 

     

Bu yerleşim burç yerleşimi olup gezegenin doğu-batı yönünde Zodyak'taki mevkisini verir. Oysa, Güneş gök ekvatoruna göre kuzey-güney yerleşimine de sahiptir. İşte buna "Deklinasyon" (Declination) diyoruz. Verilen tarihte Güneşin deklinasyonu ise, 20 Güney 58 dir. Yani, gezegen gök ekvatorunun 21 derece güneyindedir.

 

     İki gezegen arasında burç yerleşimine göre bir görünüm varsa astrolojide önemlidir. Eğer, deklinasyon yerleşimine göre de bir görünüm varsa ortaya ek bir güç veya kanıt daha çıkar. Deklinasyona göre gezegenlerin görünümlerine "Paralel Görünümler" adı verilir. İşte, Magi Astroloji konularında bahsedilen ikinci horoskop budur ve yeni bir kavram değildir.

 

     Okurların ilgisini çekecek olan CHIRON ile ilgili açıklamalardır. Bunlar horoskop kanıtları ile desteklenmektedir. Burada hem kuralları ve örnekleri vereceğiz, hem de binlerce yıllık geçmişi olan Vedic sisteminde aynı kavramların nasıl açıklandığını göstereceğiz.

 

 

AŞK, EVLİLİK VE SEKS  İÇİN  CHIRON  KURALLARI

 

     Bilindiği gibi Eşleşim (Synastry) haritasında çiftlerin iki gezegeni arasında "Üçgen" (120) açı olduğunda bir uyum noktası ortaya çıkar. Eğer bu iki gezegenden biri Chiron ise, bağlantıya "Chiron Bağlantısı" denileceği ve aşk oluşumu için en önemli görünüm olduğu açıklanmaktadır. Aynı şekilde, bir kişinin doğum haritasında Chiron, Venüs, Jüpiter ve Neptün ile üçgen (trine) görünüm yapıyorsa "Sihirli Görünüm" adı verilerek aşk ve romantizm için en önemli görünüm olacağı vurgulanmaktadır.

 

     Chiron ile Venüs, Jüpiter veya Neptün arasında oluşacak sihirli Görünüm (açı), gezegenlerin deklinasyon değerleri için de geçerlidir. Örneğin, erkeğin Chiron'u 8 derece kuzey ve kadının Neptün'ü 8 derece Güney olursa ortaya Sihirli Görünüm çıkar. Astrolojide bu açıya karşıt paralel adı verilir.

 

     Chiron tarafından oluşturulan Sihirli Görünümler üçgen (120) açılardan başka 150 derecelik bir açı içinde  de meydana gelir. Eğer Chiron diğer kişinin Venüs, Jüpiter veya Neptün'ü ile 150 lik açı yapıyorsa ortaya güçlü bir uyum ve beraberlik çıkacaktır. Sihirli görünüm açıları için uygulanacak tolerans 3 derecedir. Deklinasyon için uygulanacak tolerans 1,2 derecedir.

 

     Astrolojide seks gezegenleri Venüs, Mars ve Plüto'dur. İki kişinin haritalarında bu üç gezegen arasında Sihirli Görünüm varsa, ikisinin arasında Seks Görünümü var demektir. Seks görünümü ortaya ihtiraslı ve tutkulu bir aşk çıkartır. Seks görünümü olması için üç gezegen arasındaki kavuşumlar da etkilidir.

 

     Haritasında Sihirli Görünüme sahip bir kadın zengin, ünlü ve seçkin bir erkek ile evlenecek veya beraber olacaktır. Beraberliğin ömrünü ise "Satürn Çarpması" adı verilen başka bir görünüm belirleyecektir. Eşleşim haritasında Satürn ile Chrion arasında kavuşum (0), kare (90) veya karşıt (180) görünüm olan çiftler diğer olumlu işaretler olsa da eninde sonunda ayrılacaklardır.

 

     Ayrılığa neden olan "Satürn Çarpması" Chiron'dan farklı gezegenler ile de olabilir ancak, bu takdirde olumlu görünümler ile Satürn görünümleri arasındaki güç farkları beraberliğin ömrünü tayin edecektir. Örneğin, Woody Allen ile Mia Farrow'un Eşleşim haritasında  beş tane Sihirli Görünüm yanında beş tane Satürn Çarpması vardır.  Eğer bir Eşleşim haritasında pek çok Satürn Çarpması Görünümü varsa ilişki eninde sonunda acı bir final ile biter. Woody ile Mia'nın haritalarında yer alan beş adet Bağlantı bunları bir araya getirmiş ve 10 seneden fazla birlikte yaşatmıştır. Fakat, Satürn Çarpması denen görünümler finali belirtmiştir. Bilindiği gibi Woody, Mia'nın üvey kızı ile evlenerek onu terk etmiştir.

 

 

TRANSİTLERİN  SİHİRLİ  GÖRÜNÜMÜ  ÇALIŞTIRMASI

 

     Haritasında Sihirli Görünüm olan ve iyi bir evlilik yapacak olan kadının karşısına yakışıklı Prens ne zaman çıkacaktır ? İşte, bu sorunun yanıtını da yıldız transitleri verecektir. Öncelikle en önemli kuralı belirtelim. "Chiron ile Jüpiter veya Jüpiter ile Chiron arasında oluşan sihirli açıya sahip bir transit insana hayatta en fazla istediği şeyi verir". Örneğin, transit Chiron doğumdaki Jüpiter ile 120 (üçgen), 150'lik veya kavuşum yaptığı zaman sahip olmak istenen şeye kavuşulur. Bunun tersi olarak Transit Jüpiter ile doğumdaki Chiron açıları da  aynı güce sahiptir.

 

     Haritasında Sihirli Görünüm olan bir kadın sihirli transitin olduğu zaman kaderinde belirlenen erkek ile birleşir veya evlenir. Bunu bir örnek ile açıklayalım. 1981 yılında devrin en ünlü bekarı Prens Charles olarak bilinirdi. Onunla evlenecek kadın bir gün İngiltere Kraliçesi olacaktı. Bu işi başaran Diana'nın ne gibi özellikleri vardı ? Diana'nın doğum haritasında Chiron ile Neptün üçgen (120) görünüm yapmaktaydı. Bu bir Sihirli Görünümdür. Bu kadın günün birinde mükemmel bir evlilik yapacaktır.

 

     Evlenme tarihi olan 29 Temmuz 1981 tarihinde Diana'nın üç tane Sihirli Transiti vardı. Öncelikle doğum haritasında yer alan Neptün-Chrion üçgen açısına ilaveten evlenme tarihinde iki gezegen 150'lik görünüm yapıyordu. Bundan başka, T.Chiron ile N.Venüs kavuşum yapıyordu ve T.Jüpiter ile N. Chiron 150'lik görünüm yapıyordu. Deklinasyonlara gelince, Venüs 15.9 Kuzey deklinasyonda ve Chiron da 16.1 kuzey deklinasyonda kavuşum halindeydiler.

 

     Diana ile Charles arasındaki sihirli görünümler onları birbirine getiren sihirli görünümlerdir. Eşleşim haritasında Chiron ile Neptün üçgen (120) görünüm yapmıştır. Ayrıca, Venüs ile Chiron deklinasyonları paralel görünüm içindeydiler. İşte, onları birleştiren güçler bunlardır. Pekala, bu kadar ses getiren ve olumlu işaretlere sahip evlilik neden yıkılmıştır ?

 

     Bu çiftin eşleşim haritası süper bir Satürn Çarpmasına sahiptir. Charles'in doğumdaki Satürn'ü ile Diana'nın doğumdaki Chiron'u karşıt açı (180) yapmaktadır. Evlilikleri yıkan en güçlü Satürn çarpması Chiron ile olan görünümlerdir.

 

     Bir kadın ile bir erkeği birleştiren en güçlü Sihirli görünümler haritanın birindeki Chiron ile diğer haritadaki Venüs, Jüpiter veya Neptün arasındaki 120 veya 150 lik sihirli açılardan oluşur. Eğer bir de Venüs, Mars veya Plüto arasında sihirli görünüm varsa ortaya müthiş bir seks bağlantısı çıkar. Böyle bir beraberlik ancak Satürn Çarpması görünümü ile bozulabilir.

 

     En uyumlu ve sağlam beraberliğe örnek olarak sinema sanatçı olan ve 40 yıldan fazla evli yaşayan Paul Newman ile Joanne Woodward verilmiştir. Newman 26.01.1925 tarihinde ve Joanne 27.02.1930 tarihinde dünyaya gelmişlerdir. Newman'ın haritasında Chiron ile Neptün arasında üçgen (120) görünüm vardır. Bu işaret mükemmel bir evlilik göstermektedir.

 

     Newman ile Joanne'nin eşleşim haritalarında hem Chiron, hem de Seks Bağlantısı vardır. Chiron diğer haritadaki Venüs ile üçgen (120) açı yaparken, Plüto da Venüs ile üçgen (120) açı yapmaktadır. İşte, bu görünümler neden bu çiftin uzun yıllar birlikte olduklarını açıklamaktadır.

 

     Buraya kadar olan bölümde Magi Astrolojisinden genel bir özet verdik ve örnekleri açıkladık. Şimdi sıra, Vedic kurallarına ve gizemine geldi. Bilgisayarların, araştırmaların ve yeni gezegenlerin asrında ilerleme sağlanması doğaldır. Ama, aynı olayların eski dünyanın kısıtlı olanakları ile binlerce yıl önce açıklanması tek kelime ile muhteşemdir !

 

     Aşağıda, Paul Newman'ın Vedic Haritaları ile Joanne Woodward ile neden bu kadar uyum sağladığının açıklamaları yer almaktadır.

 

VEDİC  ASTROLOJİDE  YORUMUN   GİZEMİ

 

       Uranüs, Neptün, Plüto ve Chiron keşfedilmeden önce analiz ve yorumlarda bu kadar gizemli ve mistik sonuçların ortaya konulması hayranlık uyandırıcıdır. İki insan arasında büyük bir aşkın doğması ve sonuçları daha önce Vedic sisteminde Astro Gündem konusu olmuştu. Bu yazı sitenin halen yayınlanan sayfalarında durmaktadır.  "Ebedi Aşk ve Karmik Eş" sayfasını bularak yazıyı okuyabilirsiniz.

 

     Burada yapacağımız şey,  Vedic sisteminin insanın aşk ve evlilik bakımından nasıl seçkin doğduğunu nasıl gösterdiğini açıklamaktır. Yukarıda, Magi Astrolojisinde verilen çarpıcı örneklerden bir tanesi aktör Paul Newman'ın haritası ve Joanne Woodward ile evliliğidir. Newman'ın Batı tipi haritasında Chrion ile Neptün arasında üçgen (120) açı vardır ve bu "Sihirli Görünüm" sayılmaktadır. Aktöre büyük bir aşk, uzun ve mutlu bir evlilik ve romantizm verecektir. Şimdi Newman'ın Vedic haritasının neler gösterdiğini görelim.

 

     Aşağıda aktör Paul Newman'ın Güney Hindistan modeline göre hazırlanmış ve Lahiri Ayanamsa kullanılmış Doğum Haritası (Rashi) ile Evlilik Haritası (Navamsa) görülmektedir.

 

BALIK

  4.Ev

KOÇ

5.Ev

1.Ev

MARS

BOĞA  

     6.Ev

İKİZLER  

 7.Ev

  

BALIK

 

KOÇ  

7.Ev

Mars Satürn

Güneş

BOĞA

 

İKİZLER

 

KOVA  

3.Ev

AY

 

 Rashi Haritası

Paul Newman

26 Ocak 1925

06.30

Clevelend

YENGEÇ

8.Ev

Rahu

KOVA  

 

 

Navamsa Haritası

      

YENGEÇ

Ketu

OĞLAK  

2.Ev

Güneş

Ketu

ASLAN  

9.Ev

OĞLAK

 AY

 

 

ASLAN  

Jüpiter

 

YAY

  Yük.Burç

Jüpiter

Merkür

Venüs

AKREP

12.Ev

 

TERAZİ

11.Ev

Satürn

 

BAŞAK

10.Ev 

YAY

 AY

AKREP

TERAZİ  

Yük.Burç

Merkür

Venüs

BAŞAK

 Rashi Haritasındaki Yogalar : Laksmi Yoga - Satkalatra Yoga - Hamsa Yoga

     

     Vedic Haritasında evlilik, mutluluk ve aşk simgeleyen iki önemli Yoga vardır. Batı haritasında Chrion'a biçilen rolü burada Yoga'lar oynamaktadır. Bu yogalardan "Laksmi Yoga" özellikle çok önemlidir. 7.Ev (evlilik) yöneticisinin Yükselende olması ve Jüpiter'den görünüm almasıyla yoga oluşur. Evlilik evi yöneticisi Merkür 1.evde, Yay burcunda kendi evinde yerleşen Jüpiter ile birliktedir. En güçlü durumdaki Laksmi Yogadır.

 

     L.R.Chawdhri tarafından yazılan "Scientific Analysis of Horoscope" adlı eserin  517.sayfasında Laksmi Yoga için şunlar yazılmıştır : "Bu yoganın sahibi kral gibidir. Saygı görür. Güzel ve çekicidir. Büyük varlık ve servet sahibi olur. Pek çok yetenekleri vardır. Kadınlar arasında popülerdir. Evlilikte büyük talih sahibidir."

 

     Bu haritada evlenilecek eşi yorumlayan başka bir Yoga "Satkalatra Yoga" olarak gözümüze çarpmaktadır. Yoga şöyle oluşur : 7.ev (İkizler) yöneticisi Merkür, Jüpiter ve Venüs ile görünüm yapacaktır. Yukarıdaki haritada Venüs'ün Jüpiter ve Merkür ile en bereketli ev olan 1.evde yerleştikleri görülür. Satkalatra Yoganın açıklaması şöyledir : "Haritasında Satkalatra yoga olan kişi çok seçkin, dürüst,asil ruhlu, güzel ve çekici olan bir eş ile evlenecektir. Eşi tarafından sayılacak ve sevilecektir."

 

     Rashi haritasının en güçlü yogası ise "Hamsa Yoga" olur. Jüpiter'in kendi burcunda ve Yükselende yerleşmesi ile yoga oluşmaktadır. Jüpiter, evlilik evi ile görünüm yaptığından mükemmel bir evlilik verecektir. Hamsa yoganın gücü Gajakesekari yogaya eşit sayılabilir.

 

     Newman'ın haritasında sadece Yogalara bakmak bile evliliği hakkında bize fikir vermektedir. Bu arada Navamsa Haritasında 7.Ev (Koç) yöneticisi Mars kendi burcunda  yerleşerek başarılı bir evliliğin olacağını göstermiştir. Bunun yanında harita bize başka bilgiler de vermektedir. Rashi haritasında yükselende  10.evin yöneticisi Merkür yerleşmiştir. Merkür buradan 7.evlilik evi ile görünüm yapmaktadır. Bu yerleşimler bize eşin kariyer olarak meslektaş olacağını açıklamaktadır. Gerçekten de her ikisi de sinema sanatçısı olarak aynı kariyeri paylaşmıştır.

 

     Astroloji tutkunları için bilginin sınırı bulunmamaktadır. İşte, burada Batı ve Hint astrolojisine göre evlilik ve romantizm analizleri yeni ufuklar açmaktadır. Son söz olarak astrolojinin sadece ince matematik hesapları bilimi olmadığını söylemeliyim. Eğer bir horoskopa bakınca sahibini tanımlayabiliyor ve neler yaşadığını sezebiliyorsanız başarılı sayılırsınız.


 * Chiron, Güneşin yörüngesinde dönen ve Satürn ile Uranüs arasında yer alan bir asteroitdir.  Bir dönüşünü  yaklaşık 50-51 yıl içinde tamamlar.  Elips yörüngesi nedeniyle her burç içinde eşit süreçte kalmaz.


 

 

 

     

 

Güneş Dönüşü Horoskopu Nedir ?

 

    Güneş Horoskopu (Solar Return Chart) ; Her yıl doğum gününde Güneş’in doğum haritasındaki (natal) Güneş pozisyonuna geldiği zaman için hazırlanan yeni bir doğum haritasıdır. Örneğin, kişi doğduğunda Güneş 28° Balık burcunda olsun. Ertesi yıl Güneş aynı noktaya doğum saatinden farklı bir zamanda gelecektir. Bunun nedeni Güneş’in aynı hız ile hareket etmemesidir. Bu yüzden, eğer Güneş doğum noktasına farklı bir zamanda ulaşıyorsa hazırlanacak Yıllık Güneş Haritası için yeni saat kullanılacaktır.

    Güneş Dönüşü Haritası hazırlanırken yaşanan yıl için kişi nerede bulunuyorsa koordinat olarak burası alınır. Örneğin, kişi Ankara’da doğmuş fakat İstanbul’a taşınmışsa haritada yer olarak İstanbul koordinatları alınacaktır.

 

 Güneş Dönüşü Haritası Nerede Kullanılır ?

 

   Gezegen transitleri ve Progres’ler gelecek yorumunda ne kadar işleve sahip ve yararlı iseler,  Güneş Haritası da yıl boyunca bizi nelerin beklediğini analiz etmekte faydalı olur. Bize tüm yıl içinde hangi etkiler ve çekimler altında bulunacağımızı gösterir. Astrolojide Güneş dönüşünde kurulan yeni haritada gezegenin yerleşmiş olacağı eve büyük bir dikkat harcanır. Bu yerleşim bize gelecek yıl içinde başlıca etkinliğimizin hangi yaşam alanı içinde olacağını gösterir

    Güneş Dönüşü Haritasının işlevsel fonksiyonları içinde Yükselen Burç (YB) ile Başucu (Mc) noktasının yerleştiği burçların da önemli katkısı vardır. Güneş’in yerleştiği ev, fonksiyonel yaşam alanını gösterirken, Yükselen burç hangi arayışlar içinde olacağımızı, Başucu noktası da nereye yönleneceğimizi işaret eder.

Örneğin, Yükselen Boğa burcunda ise kendimizi güvene almak için girişimlerde bulunacağımızı, Kova burcunda ise toplumsal çalışmalar için çekim duyacağımızı, Akrep burcunda ise yeniden yapılanma ve arayışların ön planda olacağını gösterir.Ay  Dönüşü Horoskopu

   Güneş için hazırlanan  Dönüş haritasında uygulanan yöntem Ay için yapılarak, gezegenin doğumda bulunduğu noktaya daha sonraki bir transit tarihinde geleceği tarih ve saat için yeni bir harita hazırlanır. Bu durumda Ay doğum tarihinden başka bir gün içinde doğum haritasındaki noktaya gelecektir. Bu tarih ve saat için kurulacak yeni haritaya “ Ay Dönüş Horoskopu” adı verilir. Ay, normal olarak bir devrini 27.5 günde tamamlar ve doğumdaki Ay ile kavuşumu her ay farklı günlere ve saatlere rastlar. Bu durumda her ay farklı bir Ay Dönüşü haritası ortaya çıkar.

    Ay Dönüşü Horoskopu, o dönem içinde duygusal olarak hangi yaşam alanlarımızın etkileneceğini gösterir. Ay’ın yaptığı görünümler (Bakış açıları) incelenerek duygularımızın nasıl gelişecek veya yönlenecekleri bulunur. Verilen bir tarih için duygusal enerjimizin odaklanacağı alanlar, romantik yaşam için olumlu ve olumsuz zamanlar, yeni girişimler için olumlu zaman, meditasyon, dinlenme veya eğlence zamanları Ay’ın dönüş haritasından hesaplanabilir.

Ay'ın İlerletme Haritası

     Doğumdaki Ay için 1 gün için 1 yıl hesabı ile bulunan konumla Ay'ın incelenmesi bize duygularımızın gelişmesi hakkında bilgiler verir. Bu durumda Ay 27.5 yılda bir tur tamamlayarak doğum zamanındaki yerine gelecektir. Yaklaşık 13.5 yaş ergenlik dönemidir ve İlerletilen Ay ile Doğumdaki Ay karşıt olmuştur. Duyguların en karmaşık olduğunu dönemdir. İkinci karşıt durum 41 yaşında olur. Bu dönemde de insan bazı şeylerin geçtiğini ve yeni bir dönemin başladığını zorda olsa kabul etmeye başlar. Ay astroloji'de genel olarak tetik gezegenidir ve gerek Dönüş haritasında gerek İlerletme haritasında oluşturacağı bakış açıları dikkatlice incelenmelidir.

 


 

 

Astrolojide Eşcinsellik Analizi

 

             Doğum haritasında Venüs (Romantik ilişkiler yöneticisi) ve Jüpiter Güneş’in önünde yerleşmişler ve her iki gezegen Mars (Tutkuların yöneticisi) ile görünüm yapıyorlarsa, erkeğin seks ilgisi kendi cinsine yönelik olacaktır.

 

Bir kadın doğum haritasında Mars ve Venüs erkeksi burçlarda (Koç, Aslan, Yay, İkizler, Terazi .Kova) yerleşmiş ise, bu kadının mizacında lesbiyen istekler veya meyil bulunacaktır.

Önemi astrologlardan Caster, eşcinsellik olayında anahtar rolün Uranüs ve Neptün de olduğunu ileri sürmektedir. Görünümden etkilenen Uranüs ile sivrilmiş bir Venüs bulunan haritanın sahibinde eşcinsellik meyli olacaktır.

 

Astrolojide yaptığımız binlerce analiz bize eşcinsellik veya cinsel tercih farklılıklarında geri hareketli (R) Mars ile Venüs’ün de önemli rol oynadığını göstermiştir. 7.ci veya 8.ci evde geri hareketli Mars, Akrep gibi cinsellik içeren burca yerleşen Venüs ile sert görünüm yaparsa, kişinin cinsel tercihleri aşırı uçlarda veya kendi cinsine yönelik olabilir.

 

 ASTROLOJİ   TARİHİNDE   EŞCİNSELLİK

 

Astrolojide eşcinsellik tanımı astrologları daima düşündürmüş ve Doğum horoskopunda buna ait işaretler aranmıştır. Batı astrolojisinin babası sayılan Ptolemy, homoseksüellik olayını araştırdığı çeşitli analizlerin sonuçlarını klasik eseri olan “Tetrabiblos” da açıklamıştır. Bir erkek doğum haritasında romantik ilişkiler yöneticisi Venüs ile Jüpiter Güneş’in çevresinde yerleşirse ve gezegenler tutkuların yöneticisi Mars ile görünüm ilişkisi kurarsa kişi seks bakımından diğer erkeklere ilgi duyacaktır. Benzer şekilde bir kadın doğum haritasında Mars ve Venüs erkeksi burçlarda (Koç, Aslan, Yay, İkizler, Terazi, Kova) yerleşirse lesbiyenliğe meyil duyacaktır.

Ptolemy eserinde ayrıca Merkür ile Venüs arasındaki ilişkiye de dikkat çekmektedir. Bu işaret de genç erkeklere olan hayranlığın simgesi sayılmakta ve “Hermaphroditos” kavramında ifade edilmektedir. Bunun anlamı kişilikte hem erkek hem de dişi yaradılışın yer almasıdır.

Bu görüşlere karşıt fikir ileri süren astrologlar da bulunmaktadır. Bunların arasında bulunan Charles Carter, tanınmış eserinde (Encyclopedia of Psychological Astrology) eşcinselliğe  seksüel ahlaksızlığa yönelim (meyil) olarak bakmaktadır. Carter için analizin baş rolü eksantrik ve anormal meyiller yöneticisi Uranüs ile aldanma, gizlilikler ve gizli kapaklı ilişkiler yöneticisi Neptün’e verilmektedir. Buna göre zayıf yerleşen ve görünüm alan Uranüs ile özel olarak Venüs de yer alıyorsa en belirgin işaret sayılmalıdır.

Eşcinsellik olayının Hint (Vedic) astrolojisinde de incelendiğini görmekteyiz. Bu işlem için “Navamsa” (Evlilik ve Gezegen güçleri haritası) kullanılmaktadır.

Bu hafta astroloji konusunun Eşcinsellik olarak seçilmesinin nedeni  bir okurumdan aldığım ilginç  mesaj oldu. Aşağıda başvurunun kısa bir özeti yer almaktadır.

 

 

 

BİR  OKURUN   MESAJI

Sayın Sügen,

16 Haziran 1965 günü saat 9’da  (X) kentinde dünyaya gelmişim*. Sakin, durgun, endişeli, hayattan zevk almayan, neşesiz, çekingen, pasif, içine kapanık, yalnızlıktan hoşlanan ve biraz karamsar bir yapım var. Şimdiye kadar çalıştığım işlerden çok zevk almadım. Başka bir meslek seçseydim daha mutlu olacakmışım diye düşünüyorum. Özellikle doktorluk gibi insanlara yardım etmekle ilgili mesleğim olsun isterdim.

Maddi durumum 1993’den sonra kötüleşmeye başladı. Metafizik, okültizm, astroloji ruhsal gelişme gibi konulara ilgi duyuyorum. Aşk ilişkilerinde hiç kısmetim olmadı. Uzun süreli bir beraberlik yaşamadım.

Astrolojide eşcinsellik yazınız dikkatimi çekti. Ben bir eşcinselim. Bu konuda çevre ve genler ve kalıtım gibi etkenler duydum ama ilk kez astrolojiyi işitiyorum. Bu konularda yorumlarınızı öğrenmek isterim. İlerde hoşlanacağım bir kişi ile normal bir hayatım olacak mı ?  İyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.

(*) Kişi ve doğum kenti saklı tutulmuştur. Doğum horoskopu aşağıda görülmektedir.

 

Doğum  Horoskopunun  Analizi

 

 1. Doğum Haritasını önce Ptolemy’in astrolojik kuralları açısından analiz etmeye başlayalım. İkizler burcundaki Güneş, Venüs ve Jüpiter ile kuşatılmıştır. Haritanın gezegen yerleşimleri ilginç ve etkili görünümler oluşturmaktadır. Aslında kişilik ve davranışlar psikolojik farklılıkları ortaya çıkartacak  güçlü gezegen etkileri altındadır. Örneğin normal etkileri ile insanları pek çok zarardan kurtaran Jüpiter düşüşte olduğu İkizler burcunda ve 10.Evde yerleşmiş ve Satürn, Uranüs, Plüto ile sert kare açılar yapmıştır. Venüs, Yengeç burcunda düşler dünyasında gezen, özlemlerle dolu, hassas ve kolay etkilenen bir tabiat oluşturmuştur. Bu kişilik uyum, bütünleşme, ruhsal ve fiziksel alış verişlere derin bir arzu duyan yapıdadır. Venüs’ün Uranüs ve Neptün ile görünümleri vardır ve her iki gezegenin karakterinden etkilenmektedir.

Doğum horoskopunda ateş grubunda gezegen yoktur. Bir erkek yaradılışı için çok önemli bir eksikliktir. Böylece haritanın  erkeksi burçlarındaki noksanlık da tetiklenmekte ve dişi burçlardaki gezegen yoğunluğu eşcinsel duyguları öne çıkartmaktadır.

2. Duyguları yöneten Ay haritanın zararlı yerleşim yapan diğer gezegenidir. Oğlak burcunda reddedilme ve sevilmeme korkusu vermektedir. Kıskançlık ve suçluluk duygularına meyillidir. Venüs ile karşıt bakış yaptığından mizaç oluşumunda derin etkileri bulunmaktadır. 5.Evdeki Ay aşk ve romantizmden hoşlanmayı sağlar. Aşk yönünden riskli alanları daha çekici bulur. Venüs ile karşıt görünümü doyumsuz insan imajı verecektir. Anormal tutkular ve alınganlık, sinirlilik, kıskançlık verir. Normal olmayan yollardan doyum sağlamaya meyleder.

3. Ptolemy’nin “Hermaphroditos” kavramına göre örnek kişinin doğasında dişilik ve erkeklik yaradılışının birlikte yer aldığı göze çarpmaktadır. Merkür de Venüs gibi Yengeç burcunda yerleşmiş, Güneş’in ışıkları altında kalmış ve tutkular yöneticisi Mars ile sert kare görünüm yapmıştır. Güneş, Merkür ve Venüs’ün yerleşimlerinin 11.evde olması da ilginçtir. Burası aşk ve romantizm anlayışımızın toplumdaki yansımasıdır. Yengeç’teki Merkür duyarlı, ruhsal açıdan değişken, kaprisli ve düşüncelerinde tutarsız kişilik oluşturur.

4. Örnek haritanın ilginç bir yerleşimi de Jüpiter’in Ay Düğümleri düzleminde yerleşmesidir. Burası doğal olarak varlığı belirgin enerjilerin ortaya çıkma yeridir. Kalıtım veya soya çekim gibi olgular aklımıza gelmektedir. Jüpiter’in Satürn, Uranüs ve Plüto ile sert görünümlerinden oluşan enerjiler sadece cinsel yönlenmeler olmayıp psikolojik dengesizlikleri de sahneye taşımaktadır. Burada ilginç bir nokta da örnek kişinin bu durumunu sübjektif alanda (gizli) tutmak yerine toplumun gözleri önüne çıkartmaya istek duymasıdır. Eşcinsellik gizli bir özlem olarak değil ama bir yaşam biçimi olarak uygulanmaya çalışılan bir tutkudur. Kişilikte yer alan normal cinsel meyiller de onu karşıt cinsten mutluluk aramaya itmektedir.

5. Şimdi de C. Carter’in Uranüs ve Neptün kuramını ele alalım. Başak’taki Uranüs Yükselen burçta yerleşmiş olup uyumsuzluk ve saplantı gibi oluşumların dışa vurulmasını kolaylaştırmıştır. Jüpiter ile kare ve Satürn ile karşıt görünüm yapmaktadır. Eksantrik, aşırı özgürlük meraklısı ve özgünlük kişiliğin vurguları arasındadır. Sosyal değerleri protesto eder. Değişik görüşler ve inançlar peşinde koşar. Hoşnutsuz kişi ve bir anarşist rolü oynar. Bu etkilerin cinsellikte boşalımı da ortaya bir  eşcinsel çıkartacaktır.

Neptün Akrep’te yerleşmiştir ve Ayakucu (Nadir) noktasında olmakla sübjektif alanı en fazla etkileyen gezegendir. Yükselen ile sert görünüm yapmaktadır. Neptün ve Venüs arasındaki uyumlu görünüm karakter olarak hülyalı ve çarpıcı bir sevgi ve cinsellik arzusu verecek ve bu arayışın kişilikteki dışa vurumu Yükselen ile görünümünden etkileneceği için  eşcinselliğe (normal olmayan cinselliğe) sürükleyecektir.

Son olarak olayı Carter’in ahlak kuramından ele alırsak, Neptün 4.evde yerleşmiştir ve burası ahlaki değerlerin varlığını ve kapsamını açıklar. Gezegen saplantılar ve bağımlılıklar simgesidir. Yükselen ile sert görünüm yapmaktadır. Kişinin doğasında olan cinsel anormalliklerin bir ahlak olayı olarak görülmediğini açıkça göstermektedir.

 


 

Astrolojide Alkol Bağımlılığı Analizi

Alkolizm, öncelikle Neptün gezegenine, sonra da gezegenin yönettiği Balık burcuna bağlanan gerçeklerden kaçma meylinin neden olduğu bir tür uyuşturucu tutkusudur.

Neptün, doğum haritasında güçlü bir yerleşime sahip ise müzik ve mistizm duyarlığı ve gücünü verir. Zararlı yerleşimde ise aldanmayı ve hayalciliği yani, hayatın hoş olmayan gerçeklerinden kaçma hissini kuvvetlendirir.

 

Alkolik kişinin doğum haritasında Güneş ve Ay genellikle zayıf burçlarda ve zararlı evlerde yerleşmiştir veya zararlı bakış açıları almaktadır. Özellikle, ateş veya su veya her iki gruptan etki almaktadır.

Ateş grubu eğlenceye düşkün, coşkulu sarhoşluk meyli verir. Su grubu ise depresyona meyleden, zayıf iradeli sarhoşluk meyli vermektedir. Bundan başka Beşinci ev (yaşam ve eğlence evi) Neptün’den veya su grubu burçlarındaki gezegenlerden, Neptün de Mars’tan etkileniyorsa alkolizm söz konusu olur. Bu konuda Uranüs’ün etkisini de unutmamak lazımdır.


 

 SABİT YILDIZLAR

 

Sabit yıldız bir gezegen ile birleşirse ve doğum haritasında ise, gezegenin üzerinde yaşam boyu sürecek karmaşık etkileri olacaktır. Benzer etkiler, Horary haritada  konumlanan gezegenlerin üzerinde de görülecektir. Sabit yıldızların etkilerini birinci veya ikinci sınıftan yıldız olmalarına göre analiz ederiz. Bu sınıflama yöntemi yıldızın kadir’ine bağlıdır. Sabit yıldızlar için yaklaşım etkisi yine yıldızın sınıfına bağlı olarak uygulanır. Örneğin, sıfır kadirden yıldızlar için 1.5 derece olan yaklaşım açısı, 6.cı kadirden bir yıldız için 5 dereceye çıkabilir. Gökyüzünün en parlak yıldızlarından bir tanesi olan Sirius için yaklaşım açısı 2 derece kadardır.. Sabit yıldız için yaklaşım meyli (declination) ise yaklaşık 15-5 dakika arasında olabilir.

Ptolemy’den günümüze gelen açıklamalara göre bazı yıldızların özel anlamları vardır. Eğer sabit yıldız kendi karakterine yakın özellikteki bir gezegen ile kavuşum yaparsa, gezegenin karakterini ön plana çıkartacaktır. Bir insan sadece bir sabit yıldızın olumsuz etkisi ile katil, hırsız veya sahtekar olamaz ancak, haritasının diğer elemanları da bu oluşumu desteklemelidir.

 

Sabit Yıldızlar ve özellikleri hakkında daha geniş bilgi almak isteyen okurlar www.winshop.com.au/annew/ sitesine başvurabilirler. Bu konuda ingilizce bilmek gereklidir.

 

Y ı l d ı z l a r  ve  K a r a k t e r l e r i

 

ALGENİP : Konumu “9º Koç “ ; Şifresi :Hırs, amaç, kibir, sezgi, şevk ve heves, kötü yargı, Karakteri : Mars/Merkür ; Etkisi : talihsizlik. (Aşağıdakileri de aynı açıklama sırasında okuyunuz.)

ALPHERATZ : (14º Koç) Zerafet, incelik, tanınmışlık, özgürlük, onur ; Venüs ; talih ve kısmet.

CAPUT ALGOL : (29° Boğa) ; Boyuna ve boğaza gelecek tehlike, şiddet ve zorbalık, şeytanilik, kazalar ve körlük. ; Satürn ve Jüpiter ; Talihsizlik.

ALCYONE : (0° İkizler) ; Hırs, ün ve şeref, karşıt cins ile sorunlar, ; Ay-Jüpiter ; Yansız.

HYADES : (5° İkizler) ; Skandal, intikam, gözden düşmek, tutuklanma ; Satürn-Merkür ; Talihsizlik.

RİGEL : (16° İkizler) ; Mucitlik, pratik yetenekler ve sanat kabiliyeti ; iyi tabiat, zenginlik,mutluluk ; Jüpiter-Mars ; Talih

BELLATRİX : (21° İkizler) ; Kazalar, ani gözden düşme, konuşkanlık, sol omuz ; Mars-Merkür ; Talihsizlik.

ALNİLAM : (23° İkizler) ; Kısa süren şöhret, çabuk sinirlenmek, skandal ; Jüpiter-Satürn ; Talih.

AL HECKA : (24° İkizler) ; Ün ve şeref, Varlık ve servet, gurur, saldırganlık ; Mars ; Talih.

BETELGEUSE : (28° İkizler) ; Sağ omuz, tehlikeler, kin ve intikam ; Mars-Merkür ; Talihsizlik.

SİRİUS : (14° Yengeç) ; Hırs, kibir, duygusallık, varlık ve şöhret ; Jüpiter-Mars ; Talih.

CANOPUS : (14° yengeç) ; Yolculuklar, dindarlık, skandal, şiddet ; Satürn-Jüpiter ; Talihsizlik.

CASTOR : (20° Yengeç) ; Ani şöhret veya kaybetmek, seçkinlik, keskin zihin,şiddet ; Mars-Venüs ; Talihsizlik.

POLLUX : (23° Yengeç) ; Spekülasyon, dalgınlık, cüret, astroloji, ölüm, afet ; Mars-Ay-Uranüs ; Talihsizlik.

PROCYON : (25° Yengeç) ; Ani başarı, batıl inanışlar, politika, israf ve sefahat ; Mars-Merkür ; Talihsizlik.

PRAESAEPE : ( 7° Aslan) ; İçe yönelim, münzevilik, körlük, cinayet,trajedi, yangın ; Mars-Ay ; Talihsizlik.

KUZEY ASELLUS : (7° Aslan) ; askeri tercih , göz sorunları, deniz kazası ; Güneş-Mars ; yansız.

ALPHARD : (27° Aslan) ; Boğulma veya zehirlenme ile ölüm, Kanuni sorunlar, aşk maceraları, uyuşturucular ; Satürn-Venüs ; Talihsizlik.

REGULUS : (29° Aslan) ; Asillik ve seçkinlik, hırs ve istek, büyük güç ve kuderet, statü ve liderlik ; kazalar ve şiddet ; Mars-Jüpiter ; Talih.

DENEBOLA : (21° Başak) ; Eleştiricilik, sebat ve azim, hayal darlığı, şeref, istenmeyen arkadaşlıklar, zihin hastalıkları, hastalıklar ;Satürn-Venüs ; Yansız.

SEGİNUS : (17° Terazi) ; İş ve ticaret, astroloji, hukuk, arkadaşlar yüzünden kayıplar, utanmazlık, sahtekarlık ; Merkür-Satürn-Venüs ; Talih.

SPİCA : (23° Terazi) ; Varlık ve servet, ün, şeref ve onur, çekicilik ; Venüs-Mars ; Talih.

ARCTURUS : (24° Terazi) ; Sezgi, şöhret, onur, yolculuklardan sağlanan kazanç, iş hayatında başarı ; Jüpiter-Mars ; Büyük talih.

ALPHECCA : (12° Akrep) ; şeref ve ün, seçkinlik, edebiyat, parlaklık, şairlik, skandalar, aşkta hıyanet, çocuklardan duyulan mutsuzluk ; Venüs-Merkür ; Talih.

UNUKALHAİ : (22° Akrep) ; Düşüşten sonra gelen başarı, intihar, cinnet, kazalar, savaşta başarı, politika, yazım sanatı, aşk sorunları ; Satürn-Mars ; Talihsizlik.

ANTARES : (9° Yay) ; Serüven ruhu, inatçılık, Göze gelen arazlar, ün ve ani kayıplar, şüphecilik, zorbalık, evlilikler ; Mars-Jüpiter-Merkür ; Talih.*

RASTABAN : (11° Yay) ; Acelecilik, şeref, astroloji kabiliyeti, yöneticilik, yazım kabiliyeti, spor, sanatkarlık, kazalar, yaralanmalar, körlük, suç meyli ; Satürn-Mars-Jüpiter ; Talihsizlik.

VEGA : (15° Oğlak) ; Politikada başarı, sanatkarlık, çabuk geçen şöhret, iki iş sahipliği, kibarlık ve naziklik, pratiklik ; Venüs-Merkür ; talih.

DENEB : (19° Oğlak) ; Savaş sanatı , yöneticilik kabiliyeti, özgürlük, yardımseverlik ; Çok büyük talih.

ALTAİR : (11° Kova) ; Ani gelen fakat geçici şöhret, acelecilik, cesaret, kazalar, astroloji, yazım sanatı, zeka, iş yeteneği, eleştiricilik, askerlik ; Satürn-Venüs ; Talih.

SADALSUUD : (23° Kova) ; Astroloji, okültizm, yöneticilik, iş yetenekleri, psişik ve durugörü yetenekleri ; Satürn-Merkür ; Talih.

FOMALHAUT : (3° Balık) ; Sihir, şöhret, okült, başarı, bağımlılık, istenmeyen arkadaşlıklar ; Venüs-Merkür-Neptün ; Yansız.

MARKAB : (23° Balık) ; Zulüm ve şiddet, şeref ve zenginlik, Üzüntülerin yıldızı, edebiyat yeteneği, kanuni prpblemler, kazalar ; Mars-Merkür ; Talihsizlik.

SCHEAT : (29° Balık) ; Tutsaklık, cinayet, intihar, boğulmak, aşırı talihsizlikler; Mars-Merkür ; Talihsizlik.

 

AÇIKLAMA : Sabit Yıldızlar için araştırma tarihine göre Boylam hesaplanmalıdır. Yukarıda verilen değerler 2000 yılına aittir. Eğer daha

farklı zamana ait Boylam isteniyor ise hesaplama yapılmalıdır. Örneğin 1900 Yılında Antares boylamı  08.22 derece olacaktır. Buna göre hesaplama yapılmalıdır. Internet sayfalarında özellikle türkçe sayfalarda sabit yıldız yerleşim bilgileri hatalıdır. Hangi yıla ait olduğu yazılmamaktadır.