BİLİNMEYEN  DOĞUM  ZAMANI  BULUNMASI

 

 

YAŞAMDAKİ  ÖNEMLİ  OLAYLAR  VARSA  VEDİC (HİNT)  ASTROLOJİ  YÖNTEMİ  İLE  BİLİNMEYEN  DOĞUM  TARİHİNİ  VEYA  ZAMANINI HESAPLAYABİLİRİZ

 

 

ADNAN  MENDERES'İN  DOĞUM  ZAMANININ  BULUNMASI

 

Astroloji'de özellikle Türklerin başta olduğu bir sorun doğum zamanlarının bilinmemesidir. Hindistan'da astroloji yaşamın bir parçasıdır. Yüzyıllarca önce yaşamış Hintlilerin bile saniyesine kadar doğru şekilde doğum bilgileri kayıtlıdır. Oysa, Türkiye'de belki de nüfusun yarısı gerçek doğum zamanını bilmemektedir !

 

Eğer insanın yaşamında önemli olaylar varsa Vedic sistemi başta olmak üzere astroloji sistemlerini kullanarak kişinin doğum zamanını hesaplayabiliriz. Astromistik sitesinde okurlarımız Atatürk'ün doğum horoskopunun nasıl bulunduğunu okumaktadır.  Bu konuda astroloji kaynaklarında bilinmeyen doğum zamanlarına ait bazı yöntemler gösterilmektedir. Örneğin Güneş doğuş saatini Yükselen ile buluşturmak gibi. Bunların tümü de gerçek sonucu veren uygulamalar sayılmazlar.. Son zamanlarda okurlarımdan aldığım mesajlar doğum zamanının hesaplanmasını açıklamamı isteyen sorularla doluydu. İşte burada doğum zamanı olarak sadece 1899 yılının bilindiği eski Başbakanlardan rahmetli Adnan Menderes'in doğum tarihini ve zamanını bulacağız. Bu konu için Adnan Menderes'in seçilmesinin nedeni hayatının çok gizemli ve trajik olaylarla dolu olmasıdır. Bir film yapımcısı için çok ilginç bir yaşamdır !

 

Adnan Menderes için kayıtlarda yazılanlar şunlardır : 1899 Yılında aydın'da dünyaya gelmiş ve Türk demokrasi tarihinde önemli rol oynadıktan sonra 17 Eylül 1961 yılında İstanbul'da idam edilerek yaşamı son bulmuştur. Hayatının içinde birbirinden ilginç trajik olaylar vardır. Örneğin 17 Şubat 1959 günü Londra'da düşen uçakta 11 kişi öldüğü halde Menderes kurtulmuştur. Kader ona 2 sene sonra daha kötü bir son hazırlamak için beklemiş olmalı !

 

Çocukluğumda gazetelerde yayınlanan kaza sonrası fotoğrafta Menderes'i ayaklarından aşağı sallanırken görmüştüm. Yine uçak kazasından sonra yurda döndüğünde Havaalanı kavşağından itibaren İstanbul girişine kadar on binlerce kişi kurbanlar keserek onu karşılaşmıştı. Bu manzaraları düşünürken kaderin ne kadar hayatımıza hükmettiğini düşünürüm.  Aslında Fransa kral ve kraliçesini giyotine götüren yolda iyilik veya kötülük temaları sadece sahnenin süsleridir. Bizi yöneten kaderin doğum horoskopundan ve transitlerden başka yönlendiricisi yoktur. Bunu ne dogmatik inançların ne de yakarışlar ve duaların değiştirmediği anlaşılıyor. Kaderi yaşamak ve iyi bir kadere sahip olmaya sevinmek gerekir.

 

DOĞUM  ZAMANINI  HESAPLAMA  YÖNTEMİ

 

1) Öncelikle yaşamdaki tüm önemli olayları tarihleriyle tespit ediniz. Bundan sonra önce Batı tipi doğum horoskopunun en yakın zaman için yapılandırın. Adnan Menderes için yaşamın trajik olayları ve kötü sonu delil olmak üzere zaman içinde en uygun gökyüzü tablosu aranacaktır. Yaptığımız çalışmalardan sonra bulduğumuz Batı tipi doğum haritasını veriyoruz. Neden bu haritası seçtiğimizi yaşamdaki olaylar ile açıklayacağız.

 

2) Batı haritasında kaderde hem en yüksek yere çıkmak hem de aşağılara düşmek işaretleri ve yerleşimleri olmalıdır. Bazı insanlar savaşçı olurlar ve bazı insanlar kadere kolayca teslim olurlar. Menderes'in horoskopunda Yükselen Kova ve 1. evinde Balık burcu görülüyor. Yassı ada mahkemelerinde görülen ruhsal yıkılış ve teslimiyet böyle bir yerleşimi işaret ediyor.

 

3) Yanda gösterilen Batı horoskopunda 12.evde yerleşen Ay ve Ay Düğümlerinin Güney (Ketu) ucunda yerleşen Neptün ruhsal yapısını çok iyi özetliyor. Din ve dogmatik alanları politikada kullanan tüm liderlerde böyle yerleşimler göze çarpar. Bu yerleşim hem inancı hem de sürüklenişi gösterir.

 

4) Horoskopun Güney (üst) yerleşiminde gezegenler gruplaşma (stellium) yapıyor. Böyle bir yerleşimde olumlu işaretler olduğu gibi olumsuz yerleşimler de görülüyor. Örneğin kariyer evinde kişiyi yükseklere çıkartan Satürn aynı zamanda Ay Düğümleri düzleminde ve Ketu ile karşıt durumda. Horoskopta 9. evde yerleşirse kurtarıcı olarak çalışan Jüpiter Güneş ile kavuşum yaparak "yanık" duruma girmiş !

 

5) Horoskopun en çarpıcı yerleşimi kariyer evindeki Uranüs-Mars kavuşumudur. Burası kariyeri temsil ettiği gibi uzun yolculukları ve özellikle hava yolculuğunu belirtir. Menderes Londra'da düşen yolcu uçağındaydı. Ayrıca yaşamın trajik sonu da kariyeri nedeniyle olmuştur. Görüldüğü gibi Batı horoskopunda kaderini yansıtan yerleşimler ve görünümler vardır ve bunları bulmak için günümüzün bilgisayar programları oldukça yararlıdır. Nostradamus böyle bir hesabı yapmak için haftalar harcarken günümüzde vasat bir araştırmacı bir kaç saatini veriyor !

 

6) Yaşam sonu bilinen kişi için Batı sistemi ve Vedic sistemi oldukça kolaylaştırıcı bilgiler verebilir. Menderes 27 Mayıs 1960 günü tutuklanmıştı. 17 Eylül 1961 günü idam edildi. 1960 Yılı oldukça fırtınalı başlamıştı. Politikada sert rüzgarlar esiyordu. Özellikle nisan ayında ülke çok gergindi. Batı horoskopunda bu sırada transit Satürn natal Ay ile kavuşum yapmaktadır. Yukarıda 27 Mayıs 1960 tarihindeki transit horoskopu görülmektedir. Vedic sisteminde bu görünüme "Sadesati" adı veriliyor ve yaşamın en kötü zamanıdır. Eğer haritada Ay ve Satürn zararlı yerleşimlere sahip olursa sadesati insanı zirveden aşağı indirir.

 

Menderes'in horoskopunda T.Satürn ileri ve geri hareketlerle 1 yıl boyunca sadesati görünümlerini üst üste yapmaktadır. 27 Mayıs 1960 günü tutuklandığında T.Satürn geri hareketli olarak N.Ay ile  tam kavuşum içindedir. İdam edildiği tarihte de T.Satürn yeniden geri harekete geçim Ay üzerine gelmiştir. Böyle bir görünüm herkesin başına gelmez. Menderes için doğum horoskopunun tasarlanmasında en önemli rolü oynayan gökyüzü olayıdır.

 

VEDİC   (HİNT)  ASTROLOJİ  SİSTEMİNDE  DOĞUM  ZAMANINI  HESAPLAMAK

 

Bilinmeyen zamanları bulmak için Vedic sistemi barındırdığı Dasa sistemi ile büyük yarar sağlar. Daha önce her iki sistem üzerinde ön araştırma yaparak saptanan doğum tarihi 08 Kasım 1899 ve doğum zamanı 12.50 olmuştu. Bu bilgilere göre hazırlanan Vedic haritalarını aşağıda görüyoruz. Bundan sonra maddeler halinde haritaya yansıyan yaşam olaylarını göreceğiz.

 

BALIK

3.Ev

 

 

KOÇ

4.Ev

 

BOĞA

5.Ev

KETU

İKİZLER

6.Ev

 

BALIK

10.Ev

SATÜRN RAHU

 

KOÇ

11.Ev

 

BOĞA

12.Ev

GÜNEŞ

 

İKİZLER

Yük.Burç

1.Ev

JÜPİTER

KOVA

2.Ev

 

VEDİC

 

RASHİ

 

(Doğum)

YENGEÇ

7.Ev

 

KOVA

9.Ev

 

 

VEDİC

 

NAVAMSA

 

 

YENGEÇ

2.Ev

 

OĞLAK

Yük.Burç

1.Ev

 

ASLAN

8.Ev

 

OĞLAK

8.Ev

 

ASLAN

3.Ev

 

YAY

12.Ev

AY

 

AKREP

11.Ev

VEN MAR MER RAHU SATÜRN

TERAZİ

10.Ev

JÜPİTER GÜNEŞ

 

BAŞAK

9.Ev

 

 

YAY

7.Ev

 

 

AKREP

6.Ev

AY

MERKÜR

 

TERAZİ

5.Ev

MARS

 

BAŞAK

4.Ev

VENÜS KETU

 

 

Yaşanan Dasa'lar : Jüpiter Dasa (1942 - 1958) .Satürn Dasa  (1958 - 1977)

 

 

1) Menderes 1935 yılında Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Vedic Rashi ve Navamsa haritalarında Merkür aynı evde yerleşerek "Vargottama" olarak başarılı hukuk eğitimi vermiştir. T.Jüpiter mezun olduğu yıl  natal Jüpiter ile kavuşum yapıyordu.

 

2) Menderes'in kız kardeşi 5 yaşındayken veremden ölmüştü ve yaşamı boyunca bu kaybın acısını yaşadığını anlatmıştır. Rashi haritasında kardeş evi 3.Ev (Balık) olup yönetici Jüpiter çok sevilen kardeşi gösterir. Gezegen 8.ev (Aslan) yöneticisi Güneş ile birliktedir. Kronik hastalıktan kayıp işaretidir. Ayrıca Menderes Güneş Dasa (1901-1907) içinde kardeşini kaybetmiştir.

 

3) Menderes'in Rashi haritasında  "Satkalatra Yoga" vardır. Venüs ve Merkür birlikte yogayı oluşturur. Bu Yoga tanınmış bir aileden ve seçkin bir kadın ile evliliği gösterir. Ancak 7.ev (Yengeç) yöneticisinin yerleşimi eşin yaşamdaki durumunu açıklar. Burada Ay zararlı 12. evde (Yay) yerleşerek eşinin hayatında acılar ve trajik olaylar yaşatmıştır.

 

4) Menderes Rahu Dasa'yı  1924-1942 arasında yaşamıştır. Rashi'de Rahu gruplaşma yapan gezegenler arasındadır. Örneğin evlilik (Venüs) olayı Rahu Dasa içinde olmuştur. Eğitim (Mars-Merkür) olayı Rahu Dasa içinde olmuştur. Rahu ile Yükselen yöneticisi Satürn birlikte olunca zararlı bir yoga oluşmuş ve zayıf bir bünye vermiştir.  Bu yoganın adı "Rogagrastha Yoga" şeklindedir ve yaşamı da  kısaltan bir yogadır. Rahu ile Çocuk evi olan (5.ev-Boğa) arasında görünüm vardır ve  üç erkek çocuğundan ikisi Rahu Dasa içinde dünyaya gelmiştir.

 

5) Menderes ailesinin çocukların yaşamında da trajik olaylar yaşandığı bilinir. Birinci çocuk intihar etmiş, ikinci çocuk bir trafik kazasında ölmüş ve üçüncü çocuk da trafik kazası sonunda sakat kalmıştır. Yukarıdaki Rashi haritasında 5.evde (Boğa) yerleşen Ketu bize bunları açıklamaktadır. Ayrıca çocuk temsilcisi (karakas) Jüpiter de zararlı 8.ev yöneticisi Güneş ile birliktedir ve çocukların kaderlerini anlatmaktadır.

 

6) Menderes ilk seçim zaferini 14 Mayıs 1950 tarihinde kazanmıştır. Bu sırada "Jüpiter-Venüs Dasa" içindeydi. Rashi'de Jüpiter kariyer evinde (10-Terazi) ve Venüs de kariyer evi (Terazi) yöneticisidir.  Aynı zamanda transit Jüpiter bu olay sırasında Kova burcundan geçmekte olup ve bu evden 9.ev sonrası olan kariyer evi ve natal Jüpiter ile görünüm yapmaktadır.  Seçim zaferini gösteren diğer işaret transit Satürn görünümüdür. T.Satürn bu sırada Aslan burcundan geçmekte olup kariyer evi ve N.Jüpiter ile görünüm yapmaktadır.

 

7) Menderes, 17 Şubat 1959 günü uçak kazası olduğunda Satürn Dasa içine girmişti ve transit Satürn Yay burcunda olup "sadesati" yaşatmaya başlamıştı. Bu arada Satürn hem Yükselene hem de Ay yerleşimine (Chandra lagna) göre "Maraka" yani ölüm getiren gezegendir. Rashi haritasının Dasa yöneticisi olarak en zayıf gezegenidir. Böylece maraka gücü yükselmektedir. T.Satürn yay burcu evindeki ileri-geri hareketleri sonucunda uzun süre kalacak ve natal Ay ile tam kavuşum yaptığı sadesatinin en dehşetli zamanında (27 Mayıs 1960) Menderes'in yolunu tıkayacaktır.

 

8) Menderes tutuklandığında transit Ketu Kova evinden geçmektedir ve buradan  kariyer evi (10) ile görünüm yaparak gölgeli hayalet etkisini sergilemeye başlamaktadır. T.Ketu daha sonra Balık burcuna girecek ve  Yükselen yöneticisi Satürn ile görünüm yaparak Satürn etkisini tetikleyecek ve korkunç bir yaşam sonu getirecektir. Ketu'nun yerleştiği ev aynı zamanda cesaret evidir (3.ev). İşte burada oluşan negatif enerjiler yüzünden Menderes giderek pasifleşecek ve hiç bir direnç göstermeyecektir.

 

9) Vedic (Hint) astrolojisinde "Karma" çok önemlidir ve geçmiş yaşam kredisini gösterir. Ay Düğümlerinin yerleştiği evlerin yöneticileri "Karmik Kontrol Gezegenleri" olur. Menderes'in Rashi haritasında Mars ve Venüs Karmik kontrol gezegenleridir. Mars ve Venüs akrep burcunda (11.evde) birlikte yerleşmiştir. Burada Satürn gibi karmaya büyük zarar veren bir gezegen vardır. Böyle bir görünüm yaşamda karmanın olgunlaşmasının büyük bir bedel karşılığında olacağının işaretidir.

 

HOROSKOPUN   VERTEX   NOKTASI   VE   ESRARI

 

Doğum horoskopunun "Vertex"  (Verteks) noktası  astroloji'de "Kaderin  giriş kapısı" olarak bilinir. Sözlük anlamına göre bir gökcisminin veya diğer bir konumun ulaştığı en yüksek noktadır. Horoskopta astrolojik Vertex Ekliptik (Güneş yörüngesi) ile Başlangıç boylamının kesim yerinde oluşur. Bu eksen gök kubbeyi alt ve üstten olmak üzere iki noktada deler. Bunlardan birine Vertex diğerine anti-Vertex denir.  Eğer haritada Vertex 10 derece İkizler burcundaysa anti-Vertex 10 derece Yay burcunda yerleşmiştir.

 

Vertex için giriş kapısıdır demiştik. Bu nokta horoskopun yani kaderin giriş veya geçiş yeridir. Etkin transitler ile tetiklenen Vertex kaderi değiştirir.  Astroloji'de anti-Vertex noktası negatif kutup olarak kabul edilir. Bunun anlamı tetiklendiği zaman kaderin olumsuz yönde değişmesidir.  Bu noktalara astrologlar "değişim yerleri" adını verirler ve hayatın tümünü etkileyen değişimin başladığı kabul edilir. Burada oluşan olaylar kaçınılmaz olarak gelişirler ve bundan kurtulmak olanaksızdır.  Bu noktalar için "kontrolümüz dışında gelişen olayların kapısı" denilebilir.  Vertex noktası ilişkilerde (sinastri) incelenir ve başka birinin Güneş, Venüs, Ay veya Yükselenin Vertex noktası ile teması analiz edilir.

 

Vertex noktası horoskopun en duyarlı yeri olduğundan transitlerin tetiklemesi ile kaderin değişimleri hayatın başka alanlarını da etkiler. Adnan Menderes'in Rashi horoskopunda Vertex noktası 11 derece İkizler burcunda  (6.Ev) yerleşmiştir. Bu durumda ant-Vertex noktası 11 derece Yay burcunda olur. 27 Nisan 1960 günü meclis Tahkikat komisyonu kurulmasını kabul ederek dikta rejimine giden bir yol seçildiği kanaati ülkeye hakim olmuştu. 28 Nisan 1960 günü İstanbul Beyazıt meydanında üniversite öğrencilerinin devrim ayaklanmaları başlamış ve sıkı yönetim ilan edilmiştir. 28 Nisan 1960 günü Menderes'in horoskopunda geri hareketli transit Satürn ile natal Ay tam kavuşumdadır. Sadesati başlamıştır. Bunun kadar önemli diğer astroloji olayı şudur ; geri hareketli transit JÜPİTER ile anti-Vertex noktası da kavuşum yapmaktadır.  Transit Jüpiter 11 derece Yay burcundandır. İşte kaderin değişim noktası tetiklenmiştir. Ok yaydan çıkmıştır ve geri dönmesi olanaksızdır. Bu tarihten 1 ay sonra Ordu ülke idaresine el koyacak ve Menderes tutuklanacaktır.

 

Vertex noktasının nasıl çalıştığını ve gizemini açıklayacak daha iyi bir astroloji örneği bulmak oldukça zordur !

Menderes'in horoskopunda Vertex noktası ile ilgili başka bir ilginç noktayı belirtelim. 14 Mayıs 1950 tarihindeki seçimleri büyük bir üstünlükle kazanıp iktidar olduğu zaman transit Jüpiter ile Vertex noktası üçgen (trine) görünüm yaparken, transit Uranüs ile Vertex noktası kavuşum yapıyordu. Bu kadar büyük zaferi daha iyi anlatacak başka bir işaret  zor bulunur !

 

Astromistik okurları horoskoplarındaki Vertex noktasını sitemizde bulunan Horoskop programından öğrenebilirler.

 

Astrolog Yücel Sügen

© Astromistik