DANIŞMANLIK

ASTROLOJİ- ESERLERİ

BİZİ    ARAYIN

 

ANA SAYFA

 

Güneş Burçları

 

Horoskop

 

ATATÜRK 

 

Batı Astrolojisi

 

Hint Astrolojisi

 

Çin Astrolojisi

 

Yükselen Burç

 

Horary Astroloji

 

AstroFemin

 

Aşk Seks Tipleri

 

Kader  Burcu

 

Kozmik  Talih

 

Romantik  Eşleşim

 

Astro Psikoloji

 

Astro Kabala

 

Astrolog Sügen'ler

 

Astro Takı Taşları

 

Günüm Nasıl Geçecek?

 

 MAGİ  ASTROLOJİSİ

ve

CHİRON

Aşk ve Evlilikte Uyumun  analizi

 

BURCUNUZA  GÖRE  EN  UYGUN  EŞİ  BULUN

 

 

Aşkta mutluluk Zodyak burçlarının uyumuna bağlıdır

 

PARA VE MADDİ TALİHİN  ANALİZİ

 

 

Horoskoptaki para kazanma ve maddi başarıların analizi.

 

 

NE ZAMAN  EVLENECEĞİM ?

 

 

Evlilik zamanını gösteren ve nelere bağlı olduğunu açıklayan analizi okuyun

 

 

  VEDİK ASTROLOJİ CD

 

 

Vedid CD içinde bulunan eserleri ve programları görmek için tıklayın.

 

 

 

ASTROLOJİ  KAYNAKLARI

 

 

Astroloji  Kitapları - Horoskop analiz programı - Vedik ve Batı astroloji eserleri

 

 

 

GÜNEŞ HOROSKOPU ANALİZİ

SOLAR  ANALİZ

 

 

Her yıl için hazırlanan Güneş Dönüşü (Solar Return) analiz ve yorumunu okuyun

 

 

Yücel Sügen'in son edebi eseri

TEOS

 

 

 

 

 

Vedic (Hint)   Astrolojisi  Nedir ?

 

Yücel SÜGEN ve Özlem SÜGEN tarafından yazılan VEDİC ASTROLOJİ  Kitapları


     Hint Astrolojisi geleneksel ismi Vedic Astroloji veya Jyotish adı ile bilinir. Dünyanın en eski ve gizemli astroloji sistemlerinden bir tanesidir. Yıldızıl Zodyak yöntemine göre hazırlanan Doğum Horoskopunun analizi ile Kader ve Gelecek hakkında pek çok bilgi elde edilir. Geleceği analiz etmek için doğrudan bilgi veren, yalın ve yorumları zengin bir astrolojidir.

 

    Batı astroloji sisteminde Gelecekle ilgili analizlerde zorluklarla karşılaşılır. Çünkü, horoskop kurgusu Tropik Zodyak sistemi ile kurulduğundan Evlerin yerleşimi doğum yerinin enlemine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Bazen bir evin burçlar arasında kıstırıldığı ve haritada gösterilemediği izlenir. Vedic Doğum Haritasında ise belirgin yöntemler ve kurallar kullanılır. Bu bakımdan Hint Doğum Haritası daha kolay ve açık bilgiler verir.

 

     Hint (Vedic) Astroloji analizlerinde kişilik, mizaç ve karakter gibi yaşam olaylarında davranışlarımızı yönlendiren olgular yerine, doğrudan sonuçları ön plandadır. Örneğin, doğumda sahip olduğumuz kişisel özelliklerin gelecekte bizi hangi olaylar ile karşılaştıracağı açık olarak yorumlanır.

 

 Vedic (Hint) Astroloji öğrenmek isteyen okurlar sitemizde açıklanan "Vedic CD" alarak bir kütüphaneyi dolduracak çeşitli bilgileri ve programları edinebilirler. Vedic öğrenmenin yolu Astromistik'ten geçer...

 

 

Hint (Vedic) Doğum Horoskopu

 

     Hint doğum horoskopu Batı tipi bir horoskoptan oldukça farklıdır. Hindistan'da Kuzey ve Güney tipi olmak üzere iki çeşit horoskop kullanılır. Hayatı ve geleceği en yalın ve anlaşılır şekilde düzleme yansıtan horoskop tarzı Güney modelidir. Aşağıda yazara ait Hint Doğum Horoskopu (Güney tipi) görülmektedir. Doğum horoskopuna "Rasi" adı verilir. Vedic sisteminde hayatın çeşitli olaylarını yansıtan başka haritalar da vardır. Bunların içinde en önemlisi Navamsa haritasıdır. Bu harita Gezegen güçlerini ve evlilik geleceğini gösterir.


Balık  5

Güneş 

Merkür

Koç  6

Venüs

Boğa   7

AY

İkizler  8

Satürn

Rahu

Kova  4

Mars

Hint (Vedic)

Doğum Haritası

Rasi

Yengeç 9

Oğlak   3

Aslan 10

Jüpiter

Yay     2

Ketu

Akrep

Y.Burç

Terazi 12

Başak 11


Hint Haritası Analizi  (Tıklayın)

    

     Vedic Doğum haritasında burçların yerleşimi sabittir. Yükselenin yerleştiği evden itibaren saat yelkovanı yönünde 1'den başlayarak evler işaretlenir. Yandaki haritada Yükselen Akrep burcunda olunca evlilik evi olan 7.ev Boğa burcuna düşmüş ve burada Ay yerleşmiştir.

 

     Hint haritasında evlerin güçleri, gezegenlerin güçleri ve görünümler (Bakış açıları) büyük rol oynadıkları gibi YOGA adı verilen gezegen bileşimleri de analizde önemli rol oynar. Haritanın nasıl çalışacağını açıkça gösterir.

 

Vedic (Hint)  Doğum Haritası Neler Açıklar ?

 

     Hint Astrolojisi çok geniş analiz olanakları veren bir sistemin şifresidir. Doğum horoskopu (Rasi) ile diğer çeşitli haritaların analizlerinde gelecek hakkında her bilgiyi elde ederiz. Evlilik, çocuklar, anne ve babanın hayatı,varlık ve karma,başarı ve kariyer, sağlık gibi hayat olaylarını açıkladığı gibi Gezegen periyotları (Dasa) sistemi ile evlerin transitlerdeki güçlerini (Astrakavarga) gösteren özel haritalarla gelecekte neler olacağını açık bir şekilde görebiliriz.

 

     Yukarıdaki örnek haritadan analiz ve yorum hakkında kısa örnekler verelim. Yükselen burç yöneticisi Mars 4.cü varlık evindedir. Mars bu insana taşınmaz çeşitli mal ve mülkler verecektir. Ancak, gezegen 6.cı zararlı evin yöneticisidir. Sahip olunan mal ve mülkler aynı zamanda çeşitli sorunlarla onu uğraştıracaktır.

 

     Hint sisteminde en önemli gezegen Ay olup dolunaya doğru ise "Parlak Ay", değilse "Soluk Ay" olur. Haritada yerleşimi çok önemlidir. Yukarıdaki haritada Ay en güçlü yerleşimlerden birindedir ve Parlak Ay evresindedir. Aynı zamanda en olumlu ev olan 9.cu evin yöneticisidir. Bu durumda harita sahibi çok başarılı evlilik yapacaktır. Buna karşın Ay 4.cü evdeki Mars'tan görünüm almaktadır. Mars Hint sisteminde 4,7 ve 8.ci evlerle görünüm yapar. Bu yerleşim evliliğin tutku temeline dayandığını ve aynı duygulardan zarar göreceğini açıklar. Mars varlık evinde olduğundan ve Ay kadınları temsil ettiğinden harita sahibi taşınmaz mallarını kadınlar yüzünden kaybedecektir.

 

     Buraya kadar işaret edilen hayat olaylarının analizlerinde bu noktada kalırsak harita sahibinin tutkuları yüzünden kadınlara mal ve mülklerini kaybedeceğini açıklarız ama bu hatalı olur. Zira, harita bir bütündür ve her yönü ile analiz edilmelidir. Burada şu soruyu sormalıyız : Acaba harita sahibini zarardan kurtaracak bir Yoga var mıdır ? Hint sisteminde Yoga'lar çok önemlidir. Gezegenlerin çeşitli yerleşimleri özel anlamlar verir.

 

     Bu haritada çok önemli bir Yoga olan "Gajakesekari Yoga" bulunmaktadır. Ay ve Jüpiter köşe evlere yerleştiklerinde meydana gelir ve harita sahibini hayattaki kötülüklerden ve zararlardan korur. Bu haritada yogayı oluşturan Ay, Mars'tan ve Jüpiter de Satürn'den görünüm almakta ve yoganın büyük gücünü düşürmektedir. Yine de Ay Yükselene (Chandta Lagna) bakarsak Satürn "Yogakaraka" olmaktadır. Zira 4 ve 5.ci evlerin yöneticisidir. Bu durumda yoga gücünü korumaktadır. Eğer böyle olmasaydı harita sahibi hayatında karşılaştığı büyük zorlukları ve engelleri aşarken büyük zarar görürdü. Bir örnek verelim. Bu haritanın sahibi Irak-İran savaşında Irak rejimi tarafından tutuklanan bir akrabasını Basra'dan Türkiye'ye kaçırmıştır. Savaş bölgesine giren belki de ilk yabancı sivildir.


Hint Horoskopunun  Özellikleri

 

     Hint astroloji sisteminde Gezegenlerin olduğu kadar Ay Düğümlerinin de büyük ve etkin görevleri ve anlamları vardır. Kuzey düğümüne "Rahu" ve Güney düğümüne "Ketu" adı verilir. Haritada görünümleri ve yerleşimleri ile gelecek hakkında ipuçları verirler.

 

     Doğumdan itibaren hayat, tamamı 120 sene olan ve her biri gezegenlerin yönetiminde olan "Dasa" adı verilen periyotlara bölünmüştür. Her dasa bize geleceğin neler vereceğini gösterir. Yönetici gezegen güçlü ise dasa (periyot) olumlu geçer. Yukarıdaki örnek haritanın sahibi Ay Dasa'da dünyaya gelmiştir. Hayatının varlık açısından en başarılı süreci Rahu dasa içinde olmuştur. Rahu dünyevi varlıkları simgeler. İkizler burcunda en güçlü olduğu yerdedir.

 Her hangi bir kişinin haritasında Dasa'lar analiz edilerek gelecekte nelerin beklediğini yorumlayabiliriz.

 

     Hint sisteminin gizemli yanlarından bir tanesi de haritada "Maraka" gezegenleri tespit ederek hayatın ne kadar süreceğini tespit etmek olanağıdır. Maraka gezegen yaşam sonunu belirleyen gezegen demektir.

 

     Haritada 8.ci ev de hayatın ne kadar süreceğini gösterebilir. Yukarıdaki haritada Satürn 8.ci eve yerleşmiştir ve bu uzun bir hayat göstergesidir.

 

     Hint sisteminde gezegenler ile özel bir puanlama yapılarak Astakavarga adı verilen bir harita ortaya çıkartılır. Her evin bir puan değeri olur. Transit gezegenler buradan geçerken evin puan gücüne göre çalışırlar. Yukarıdaki haritada Akrep burcu en yüksek ashtakavarga puanına sahiptir. Buradan transit geçen Jüpiter, Satürn ve Rahu ile büyük etkinlikler ortaya çıkar. Örneğin, harita sahibi transit Jüpiter Akrep burcundan geçerken hayatının en önemli başarılarını gerçekleştirmiştir..

 

Vedic Sisteminde Yıldızıl Zodyak ve Burçlar


Hint Astroloji hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Vedic Burçları satırını tıklayınız ve açıklamaların yapıldığı sayfaya geçiniz. Hint astrolojisinde bilgilerinizi geliştirmek ve tüm özelliklerini öğrenmek için Yücel Sügen'in Mistik Hint Astrolojisi kitabından faydalanabilirsiniz. Yücel Sügen ve Özlem Sügen tarafından yazılan 4 cilt Vedic Astroloji kitabının 3000 sayfalık bilgi külliyatı vardır.

 

Hint Astrolojisinin işlevlerini görmek için Örnek Vedic Analizini inceleyiniz.