Vedic  analizinde  Atmakaraka  ve  Karakamsa

 

VEDİC  HOROSKOPUN  ANALİZİNDE  ÇOK  YÖNLÜ  ÇALIŞMALAR  YAPMAK   GEREKİYOR. BAŞARILI  OLMAK  İÇİN  VEDİC  RUHUNU  KAVRAMAK  ÖNCE  GELİYOR..

Sevgili Astromistik okurları, bu haftaki yazımda Vedic astrolojinin analiz özellikleri arasında yer alan ilginç konulara değineceğim. Aslında Vedic sistemi tam bir okyanus ve bilgilerimiz de buraya serpiştirilmiş adacıklara benziyor. Türkiye'de pek çok alanda gördüğümüz gibi şarlatanların boy göstereceği uygun konulardan bir tanesi sayılabilir. Karşınıza çıkacak Vedic bilginlerini (!) test etmenin basit ve kestirme yolu rashi ve navamsa haritalarına bakarak "atmakaraka" ve "karakamsa" yerleşimlerini incelemektir. Dürüst ve iyi yaradılışlı birisi mi yoksa palavracı ve çıkarcı mı olduğunu hemen anlarsınız !

 

Vedic astroloji'de "atma" ruh demektir ve "karaka" işaret anlamındadır. Böylece atmakaraka ruhun işareti anlamına gelir. Vedic felsefesine göre ruh yeniden doğar. Tatmin olmadığı veya arzusunu gerçekleştiremediği şeyler için dünyaya gelir.  İşte önceki yaşamlarda tatmin duygusu olmayan yaşam alanlarını işaret eden atmakaraka gezegen insanı tanımlayan en önemli horoskop yerleşimidir. Bütün haritalarda doğal atmakaraka gezegen Güneş'tir.  Kişisel atmakaraka denince Chara atmakaraka anlaşılmalıdır. Bu da doğum haritasındaki en büyük açısal dereceye sahip olan gezegendir.  Ketu, "Moksha" yani ruhun gideceği yeri temsil ettiğinden Chara atmakara içinde sayılmaz ve Rahu incelenir.

 

Atmakaraka gezegen yerleşiminden dolayı bazı insanların yaşamda tatmin olmaları zordur. Daima kazanmak ve sahip olmak isterler. Nankörlük onlar için önemsiz sayılır. İnsanlara yaklaşmak, onları kullanmak, kendilerini farklı göstermek, bilmediği halde usta görünmek ve baştan çıkartana kadar çırak olmak kullandıkları yöntemlerdir.  Atmakaraka gezegen bize kişinin ruhunun tam olarak ne istediğini açıklar. Örneğin Rashi'de Satürn yerleştiği burç önemli olmadan en yüksek dereceye sahip ise haritanın sahibi disiplinli, kurallara saygılı, görevine sadık ama hayatta yalnız olan birisidir ve zorlu durumlar ile karşılaşacaktır. Eğer Rashi'de gezegen zararlı evlerde (dusthana) yani 6,8 ve 12.evlerde yerleşirse durum daha ciddidir. Bulunduğu evin temsil ettiği yaşam alanı ruhun tatmin olacağı yerleri gösterir. Gezegenin yanında yerleşen zararlı bir gezegen de hayat yolunda davranışlarını etkiler. Rahu'nun atmakara gezegen olduğu bir haritada yanında Mars ve Satürn varsa böyle bir insandan kaçıp uzaklaşmak gerekir ! Hedefine ulaşmak veya tatmin olmak için karşısına çıkan her insanı kullanabilir ve başka insanlara acı verir.

 

Atmakaraka gezegenin Navamsa haritasında yerleştiği yer "Karakamsa" adını alır ve kişinin nasıl birisi olduğunu gösteren en önemli yerleşimlerden bir tanesidir. Eğer atmakaraka gezegen navamsa haritasında koç burcunda yerleşirse yaşam boyu insan hayvanlar ile sorunlar yaşar. Eğer koç burcunda zararlı bir gezegen varsa hayvanlardan gelecek tehlikeler ciddi boyutlara çıkar. Karakamsa gezegen kişinin bir göstergesi olur. Karakamsa gezegen Güneş ise kişi asil duygular ile donatılmıştır ve dürüst birisidir. Eğer gezegen dolunay ise insanı zevklerin peşinde koşturur. Venüs görünümü varsa insanı bilgili ve görgülü yapar. Güçlü bir Merkür yerleşimi entellektüel, kültürlü, sanatkar ve ticarette yetenekli yapar. Karakamsa'da yerleşen Jüpiter kişiyi iyi vasıflarla donatır. Ruhsal ve manevi hazlar peşindedir. Çok iyi astrolog olabilir. Ayrıca uzun bir yaşama sahip olarak 100 yaşına kadar hayatta kalır. Karakamsa'da yerleşen Rahu kötü alışkanlıklar verir. Kişinin gözü başka insanların servetlerinde olur. Karakamsa'da ve 2.evde olan Mars-Venüs görünümü insanın cinsel zevkler peşinde koşan bir serüvenci yapar. Gözü başka insanların eşleri üzerindedir.

 

Kişilik oluşumu ve ruhunun tezatları konusunda daha fazla bilgi almak için navamsa haritasında Karakamsa yükselene ve navamsa yükselene göre gezegen yerleşimleri ve görünümler analiz yapılır. Daha sonra karakamsa yükselen rashi haritasında yükselen olarak yerleşimler analiz edilir. Atmakaraka gezegenin dasa veya bhukti'si içinde hayatın en önemli dersleri alınacaktır. Kötü yerleşimler hem harita sahibine hem de onunla ilişkisi olan insanlara zararlar verecektir. Olumlu yerleşimler de faydalar sağlayacaktır. Şu halde atmakaraka gezegen yerleşimi olumlu olan ve karakamsa evinde olumlu yerleşimler ve görünümler olan insanlar size zarar vermezler. İnsanları sınamak için en kestirme yol horoskoplarının kısaca gözden geçirilmelerini gerektirir. Bir dolandırıcı, sahtekar veya açgözlü insanı tanımanın en iyi yolu budur. Tabi doğum bilgilerini doğru olarak veriyorsa ! 

 

Yeni bir konuda buluşmak üzere hoşça kalın...

 

Astrolog  Özlem  SÜGEN