Vedic  astroloji'de  eşleşim  kıyaslamaları

 

ASTROLOJİ'DE  EŞLEŞİM  (SİNASTRİ)  HOROSKOPUNDA  KADIN  VE  ERKEĞİN  BİRBİRİNE  UYUMLARINI  GÖSTEREN  KARŞILAŞTIRMALAR  EVLİLİĞİN  GELECEĞİNİ  AÇIKLAR

Sevgili Astromistik okurları, bundan sonra "Özlem'in Astroloji Köşesi'nde" sizlere astrolojinin ilginç konularını anlatacağım. Burada yer alan konular güncel sorunlar, astroloji açıklamaları ve sizden gelen sorulardan derlediğim ilginç astroloji tartışmalarından oluşacaktır. Vedic sisteminde yer alan "Kadın Astrolojisi" bölümü erkek ve kadın yaradılışının farklı yapılanmasının astroloji kurallarına yansımasını gösterir. Başka bir astroloji sisteminde böyle bir ayrım görülmez. İşte, Astromistik sayfalarında kadın gözü ile astrolojinin mistik kurallarını Özlem'in astroloji köşesinde bulacaksınız.

 

TÜRKİYE'DE   EVLİLİĞİN   ANLAMI

 

Her toplumda evlilik beraberliği kadın ve erkek için farklı özellikler gösterir. Türk toplumunda kadınlar evliliğe hiç bozulmayacak sihirli bir kader arkadaşlığı olarak bakarlar. Son yıllarda ülkemizde evlenmeler giderek çoğalmaktadır.TÜİK’in verdiği bilgilere göre Türkiye’de 2005’den bu yana evlenme oran ve sayısının hızla arttığı görülmektedir. Bunun sosyal, cinsel ve ekonomik pek çok nedeni olabilir. Acaba bu konuda astroloji kuralları ve gökyüzü zamanı ne demektedir? Bunu görmek için Türkiye’nin doğum horoskopuna ve 2005 tarihinde neyin değişmeye başladığını araştırmak gerekir.

 Türkiye horoskopunda Evlilik tetikleyicisi CHİRON (Şiron) ile NEPTÜN arasında Üçgen (trine) görünüm vardır ve tolerans açısı (orb)  2 derecedir. Magi Astroloji sistemine göre bu görünümün en fazla 3 derece olması gerekir. Bu durumda Türkiye haritasında evliliği tetikleyen ve evliliği her zaman gündemde tutan bir “Sihirli açı” vardır.

Horoskopun 7.evi Oğlak burcundadır. Bu yerleşim de evliliklere muhafazakâr (tutucu) bir görüşle bakılacağını gösterir. Evlilik evi yönetici gezegeni Satürn ile Yükselen Yengeç yöneticisi Ay arasındaki üçgen (trine) görünüm de evlilik gibi bir çeşit anlaşma (sözleşme) olan beraberliklerin insanları mutlu edeceği veya tatmin edeceği görülür. Mundane tipi bir horoskopta Yükselen halkı temsil eder. Bu açıklamalardan ortaya çıkan gerçek evlilik olayının Türk halkı için önemli bir sosyal konu olduğu ortaya çıkar.

2005 Yılında nesilleri etkileyen bir tetikleyici olarak Ay Düğümleri Düzlemi evlilik gezegenleri ile çok etkili görünümler yapmaya başlamıştır. Ay Düğümlerinin Kuzey ucu olan transit RAHU önce natal (doğumdaki) NEPTÜN ile üçgen (trine) görünüm yapmaya başlamış ve hemen natal Şiron ile kavuşuma girmiştir. Bu görünümler ülkedeki evlilikleri veya evlilik arzularını tetiklemiştir. Bu sırada evlilik evi (Oğlak) yöneticisi SATÜRN  de 5.evdeki JÜPİTER ile üçgen (trine) görünüm yapmaya başlayınca evlilik olaylarında büyük bir artış görülmeye başlanmıştır ki haritaya bakılırsa transit Rahu’nun sonraki senelerde 5.evde yerleşen Jüpiter ve Venüs ile üçgen açılar yaparak evliliklerdeki artışı tetiklediği anlaşılacaktır.

2008 Yılında evlilik oranlarının daha bariz olarak yükselmesinin nedenleri arasından en büyük rol horoskopun 7.evinden geçmeye başlayan transit Jüpiter’dir. Evlilik oranlarının çoğalması Satürn tetiklemesine kadar devam edecektir. Transit Satürn ile doğumdaki (natal) Satürn kavuşumu olduğunda evliliklerdeki artış yerini boşanmalardaki artışa terk edecektir. Astrolojik olarak böyle bir tetikleme 2011 yılının sonbaharında etkili olmaya başlayacaktır. Transit Satürn doğum horoskopunun 5.evinde gruplaşma (stellium) yapan gezegenlerin üzerinden geçerken Türkiye’de sosyal olarak pek çok kuruma zarar verecektir. Bunların başında evlilik gelmektedir.

 

EVLİLİK   KARARI  VERMEDEN   ÖNCE   ASTROLOJİ   DANIŞMANLIĞI  NEDEN  GEREKLİDİR  ?

 

Evlilik için yanlış bir adım atmak ve sonradan mutsuz olmak yerine astroloji yardımı almak daha mantıklıdır. Eşim Kaptan-Astrolog Yücel Sügen Hindistan'da bulunurken rehperi olan genç kolej mezunu Hintlinin ailesinin evlilik kararı için önce eşleşim analizi yaptırdıklarını anlatıyor. Ya analiz olumlu çıkmasaydı ne yapacaktınız sorusuna genç Hintli ayrılacaktık yanıtını vermiş !

 

Vedic sisteminde  Evlilik analizinde horoskoplarda şu elemanlar analiz edilir ;

 

(a) y.Ev ve evin yöneticisi ; (b) 7.evin yöneticisi üzerinde "drishti" ye sahip gezegenler.

(c) 7.Evde yerleşen gezegenler   (d) Erkek için Venüs (Kadının temsilcisidir)  (e) Kadınlar için Jüpiter (Kocanın temsilcisidir.

 

Bunlardan başka Ruhsal (Karmik) eşleşimi gösteren "Upapada Yükselen" ler analiz edilir. Kuta Eşleşim sistemine göre analizler yapılır. Kuta eşleşim araştırması her iki horoskoptaki AY yerleşimlere göre bulunan özel kıyaslama yöntemidir. Doğumda Ay'ın yerleştiği takımyıldız olan Nakshatra evlilik araştırmasında çok önemlidir. 27 tane olan nakshatra kıyaslama yöntemlerinin temelini oluşturur.

 

KUTA  EŞLEŞİM   SİSTEMİ   İÇİN  BİR   ÖRNEK

 

Aşağıda gösterilen Vedic horoskoplarda Kadın  21.07.1986 tarihinde saat 15.20'de dünyaya gelmiştir. Erkek ise 06.03.1981 tarihinde saat 14.55'de dünyaya gelmiştir. Her iki doğum da Türkiye'de olmuştur.

 

BALIK

6.Ev

 

KOÇ

7.Ev

RAHU

 

BOĞA  

     8.Ev

UPAPADA

Yükselen

İKİZLER  

  9.Ev

  

BALIK

  9.Ev

JÜPİTER  AY

KOÇ  

10.Ev

 

BOĞA  

11.Ev

 

İKİZLER

  12.Ev

MARS  

 

KOVA  

5.Ev

JÜPİTER

 

 

Vedic Haritası

 

Rashi

 

Kadın

 

   YENGEÇ

    10.Ev

     GÜNEŞ

MERKÜR

KOVA  

8.Ev

VEN GÜN

AY MARS

 

 

Vedic Haritası

 

Rashi

 

Erkek

YENGEÇ

Yük.Burç

1.Ev

RAHU

OĞLAK  

4.Ev

AY

ASLAN  

11.Ev

VENÜS

OĞLAK

 7.Ev

KETU

MERKÜR

ASLAN  

2.Ev

UPAPADA

Yükselen

YAY

  3.Ev

MARS

AKREP

2.Ev

 SATÜRN

TERAZİ

Yük.Burç

1.Ev

KETU

BAŞAK

12.Ev

 

 

YAY

6.Ev

 

AKREP

5.Ev

MERKÜR

TERAZİ  

4.Ev

 

BAŞAK

3.Ev

JÜPİTER

SATÜRN

 

Faktörler : Horoskop için eşleşim analizinde faktörler önemlidir.  Yani Guna, Milap veya Kundali Milan 27 nakshatra’dan türemiştir. Nakshatra içindeki Ay pozisyonuna göre aşağıdaki faktörler harita için tanımlanır :

Dina : Ay yerleşimlerinin (Nakshatra) karşılaştırılmasıdır. Gelin ile damat nakshatrları uyumlu olmalıdır.

Varna : Kelime anlamı  sosyal sınıf demektir. Dört çeşit Varna vardır : Brahmin, Kshatriya, Vaishya ve Shudra. Bu faktör kişinin bütünsel eşleşiminde bir noktayı belirtir. İyi eşleşim için damat gelinden daha yüksek Varna’ya sahip olmalıdır.

 Vashya : Kelime anlamı kontrol’dur. Bu faktör damat ve gelin arasında nasıl bir kontrol olacağını yani kimin kimi yöneteceğini  belirler.  Haritada bu faktör en fazla iki puan olmalıdır.  İki puan damat ve gelin arasında eşit Vashya olacağını gösterir.

Tara : Damat ile gelinin nakshatraları arasında ilişkinin göstergesidir. Bu faktörün en yüksek değeri 3  puan olarak elde edilir.

Yoni :  Karı ve koca arasındaki çekimin (cazibenin) göstergesidir. Bütünsel eşleşimde bu değer en fazla 4 puan olmalıdır. Bu değer karı ve kocanın aynı Yoni’ye sahip olduğunu gösterir.

Graha Maitri : Damat ile gelin haritaları (Rashi) arasındaki arkadaşlığın göstergesidir. İki Harita yöneticileri arkadaş, düşman veya yansız olabilirler. Bütünsel eşleşim uyumu için bu faktör en fazla 5 puan olacaktır.

Gana : Mizacın temel üç göstergesidir (kalitesidir). Bu faktör en fazla 6 puan olabilir. Eğer gelinin gana puanı damattan büyük ise olumlu kabul edilir.

Bhakoota : Ana Zodyak'ta Ay’ın nisbi mevkisini gösterir. Eğer burçlar 2/12, 5/9, 6/8 düzeninde yerleşmişse puan 0 olur. Aksi halde 7 olur.

Nadi : Kelime anlamı  nabız’dır. Nakshatra’lara göre 3 çeşit Nadi vardır ; Adi (Başlangıç), Madhya (Orta) ve Antya (Son). Horoskopun bütünsel uyumu için koca ve karısı farklı Nadi’lerden 8 puan almalıdır.

Burada açıklanan puanlar en fazla 36 değerine ulaşabilir. Eğer eşleşim puanları 18 ‘den daha küçük ise evlilik önerilemez. Bu puanlar keza gelin ve damadın naskhatra’larından hesaplanabilir.

Şimdi yukarıdaki horoskoplardaki puanları hesaplayalım ; Dina = 3 ; Gana = 6 ; Yoni = 4 ; Rasi = 7 ; Graha Manitram = 5 ; Vashya = 2 ; Varna = 1 ; Nadi = 8. (Nadi toplamı ayrıca değerlendirilir)

SONUÇ : Eşleşim kıyaslamasında 36 puanlık tabloda 28 puan ortaya çıkmıştır. Bu sonuç %78 uyum demektir ki bu çift için olumlu evlilik anlamına gelir.

Bu araştırmadan sonra her iki horoskopta "Mars Baskısı" (Kujadosha) sorgusu yapılır.  Kadın horoskopunda Mars baskısı yoktur. Mars 3.evde kujadosha oluşturmaz. Erkek haritasında Mars Baskısı yoktur. Mars Kova burcunda kujadosha oluşturmaz.

 Upapada Yükselenleri birbirinin horoskoplarında yerleştirirsek  Yükselenler ile üçgen (trine) görünüm yaparken Jüpiter'den görünüm alacaklardır. Bu durumda karmik olarak evlilik olumludur.

İşte, görülen sonuç evliliğin çift arasında olumlu geçeceğini açıklamaktadır.

 

Yeni bir konuda buluşmak üzere hoşçakalın...

 

Astrolog  Özlem  SÜGEN